Välkommen till
CARLSTÉNS TRAFIKSKOLA!

Hos oss ska det vara roligt att ta körkort. Vårt mål är att du ska känna dig avslappnad och se framemot nästa körlektion när du kliver ur bilen.

Vi finns i nyrenoverade lokaler vid Koppartorget i Falun. Det finns goda bussförbindelser och vandrarhem inom gångavstånd.

2 6 opacity
  • Slideshow
  • Slideshow
  • Slideshow
  • Slideshow
  • Slideshow
  • Slideshow
  • Slideshow
  • Slideshow

Att ta körkort hos Carlstens i Falun

Inför körkortsutbildningen

Vi erbjuder utbildning på körkort för Motorcykel (A-körkort), Personbil (B-körkort), Personbil med släp (B96-körkort) samt Personbil med tungt släp (BE-körkort). Körkortsutbildningen sker på plats i Falun med vår miljöklassade Volvo. Har ni frågor om våra körkortsutbildningar, boende inför intensivkurs eller pris på körkortsutbildningar får ni snabbast svar genom att skicka mail till oss via formuläret på kontaktsidan.

När du kommer till oss ska du ha giltigt körkortstillstånd och ID-handling. Handlingar för körkortstillstånd ordnar du via körkortsportalen . Du kan även kontakta oss om du har andra frågor som rör er utbildning, körkortsfrågor eller behöver hjälp att hitta hit.

right

Kontakt

Carlsténs Trafikskola AB
Hällsingårdsvägen 11
791 43 Falun

Telefon: 023-911 10; 076-7824900
Epost: info@carlstenstrafikskola.se

Öppettider:

Måndag -torsdag 9-17
Fredagar 9-13

Kontoret bemannat:

Måndag-torsdag 10-16